فهرست مطالب سایت

شهادت حضرت زهرا (س) ، فاطمیه اول ، شب دوم - 96

موضوع : ضرورت احیاء فاطمیه
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1396


سخنران : حجت الاسلام و المسلمین علوی تهرانی
مکان : مسجد حضرت امیر (ع)


مداح : حاج سید مجید بنی فاطمهفایل تصویری برای این مطلب موجود نیست

بسم الله الرحمن الرحیم

ضرورت احیاء فاطمیه

* مناسبت‌ها و بزرگداشت‌هایی که ریشه در #مذهب دارد، به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

١. به تمام گروه‌های اسلامی اختصاص دارد مثل #عیدفطر و #عیدقربان

۲. فقط به پیروان مذهب #تشیع اختصاص دارد

* آیین‌های مذهب تشیع از نظر مبنا و ریشه به دوسته تقسیم می‌شوند:

١. ریشه در #محبت به #اهل_بیت دارد: مثل جشن #ولادت یا مجلس #شهادت ائمه معصومین

۲. ریشه در #اعتقاد به ایشان دارند که شامل چهار مناسبت کلیدی می‌شود:

#غدیر، #نیمه_شعبان، #عاشورا و #فاطمیه

* هویت مکتب تشیع به #امامت است. #شیعه بدون امامت، هیچ تفاوتی با #اهل_سنت ندارد. آغاز امامت در غدیر است و تداوم آن در #ظهور امام زمان است. لذا این دو مناسبت باید گرامی داشته داشته شود. شهادت حضرت زهرا و شهادت حضرت #سیدالشهداء نیز ریشه در دو اصل مهم #تولی و #تبری دارد.

* بیشترین هجمه و شبهه دشمن ناظر به این چهار مناسبت است. در مورد شهادت #امیرالمؤمنین شبهه‌ای ندارند، اما با غدیر مشکل دارند. درباره‌ی ولادت حضرت زهرا چیزی نمی‌گویند اما شهادت ایشان را #افسانه می‌دانند.

 چرا #فاطمیه را بزرگ می‌داریم؟!

در این ایام در برپایی مجالس فاطمیه اهتمام می‌کنیم، چون ریشه در اعتقاد ما دارد. انسان بدون اعتقاد زنده نمی‌ماند.

خداوند درباره حقانیت #اسلام در #قرآن فرموده است:

"دین در نزد خدا، اسلام (و تسلیم بودن در برابر حق) است" (آل عمران / ١۹)

"و هر کس جز اسلام، آیینی برای خود انتخاب کند، از او پذیرفته نخواهد شد" (آل عمران / ۸۵)

* خداوند در آخرین حج پیامبر، مأموریت جدیدی را به ایشان محوّل می‌کنند:

"ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملا (به مردم) برسان! و اگر نکنی، #رسالت او را انجام نداده‌ای!" (مائده / ۶۷)

* پیامبر در غدیر خم ایستادند و دستور دادند آنها که پیش رفته‌اند برگردند و آنها که عقب مانده‌اند برسند. در حدود ١۲۰ هزار نفر اجتماع کردند. آنگاه پیامبر اکرم، امیرالمؤمنین را به عنوان #ولی و #حجت خدا و #وصی و #جانشین بعد از خود برای #امت معرفی کردند.

* سپس آیه ٣ سوره مائده نازل شد: "امروز، #دین شما را #کامل کردم؛ و #نعمت خود را بر شما #تمام نمودم؛ و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم (و به آن #راضی شدم)"

* آیه با کلمه "الیوم" آغاز شده است. الف و لام ابتدای کلمه، در ادبیات عرب، الف و لام عهد است. یعنی خداوند فرمود من به #دین_امروز شما راضی شدم. دیروز، اسلام داشتید ولی علی معرفی نشده بود لذا برای خداوند کامل نبود.

فردای غدیر هم اسلام دارید ولی چون علی را کنار خواهید زد، آن هم کامل نخواهد بود.

خداوند دین روز غدیر را دین برتر و متعالی می‌داند یعنی #اسلام_غدیر معتبر است نه #اسلام_سقیفه.

* پیامبر در غدیر، دو کار انجام دادند. اول از تمامی حاضران حتی زنان، برای امیرالمؤمنین #بیعت گرفتند. دیگر اینکه از حاضرین خواستند تا به غایبین جهان اسلام، پیام غدیر را برسانند و این مسأله را گزارش دهند تا این ماجرا در اینجا #دفن نشود.

* وقتی حضرت موسی فقط ده روز از جامعه‌اش جدا شد، امتش با خطری بزرگ تهدید شد. آنها گوساله سامری را درست کردند. با اینکه از پیامبر خود بسیار #معجزه دیده بودند اما گوساله‌پرست شدند.

این خطر همیشه #جامعه را تهدید می‌کند که وقتی پیامبری برود عده‌ای #فتنه درست کنند و مسیر اصلی پیامبر زمان را به #انحراف بکشانند.

 خطر بزرگی #جامعه_اسلامی را تهدید می‌کرد.

خداوند در سوره آل عمران آیه ١۴۴ فرمود: "محمد فقط فرستاده خداست؛ و پیش از او، فرستادگان دیگری نیز بودند؛ آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود، شما به عقب برمی‌گردید؟ (و اسلام را رها کرده به دوران جاهلیت و کفر باز خواهید گشت؟)"

خداوند، تهدید #سقیفه را در این آیه بصورت آشکار و علنی مطرح کرده است. اگر کسی بخواهد از این #خطر بگذرد یک راه بیشتر ندارد و آن #اطاعت از مقام امامت و #ولایت امیرالمؤمنین است. فاطمه زهرا، در راه احیاء غدیر #شهید شدند تا دین پیامبر اسلام حفظ شود و امت به عقب بازنگردد.

 #احیاء_فاطمیه یعنی عدم بازگشت به #جاهلیت. فاطمیه مهر #ابطال به اسلام سقیفه است. اسلام غدیر در احیاء فاطمیه تبلور پیدا می‌کند.

#غدیر، هویت #تشیع است و #فاطمیه، جانفشانی برای #بقاء آن #هویت است.

* دشمن از احیاء #فاطمیه درد می‌کشد و حرف‌های زیادی می‌زند تا ما را مأیوس کند. می‌گویند که سخن گفتن از فاطمه زهرا و واکاوی این صفحه از #تاریخ، #وحدت را به هم می‌زند! آیا حقیقتا مانع وحدت است؟!

* عقیده‌ی همه منادیان وحدت، اینست که همه‌ی فرقه‌های اسلامی در برابر دشمنان اسلام، #امت_واحده شوند. اما #عقیده ندارند ما #حقیقت #تشیع خود را کنار بگذاریم. چون اصلا #عقلانی نیست؛ همچنانکه آنها حقیقت #تسنن خود را کنار نمی‌گذارند.

* وظیفه ما اینست که وحدت خود را در سطح #اجتماع با آنها حفظ کنیم. اما باید بدانیم #مذهب_ شیعه برای حفظ #اعتقادات خود #شهید داده است. فاطمه زهرا و فرزند ایشان جناب محسن، دو شهیدی هستند که #غدیر را تثبیت کرده‌اند. ما اجازه نداریم از #باور خود دست برداریم و چشم بپوشیم. این کار نه #عقلائی است و نه شرعی.

 ملاک وحدت چست؟ وحدت بر محور حق است یا باطل؟

خداوند در سوره اسراء آیه ۸١ می‌فرماید: "یقیناً باطل، نابود شدنی است"

پس اگر بخواهیم وحدت ایجاد کنیم باید بر مبنای #حق باشد.

 حق کدام است؟

شخصیت ارزنده‌ی جهان اسلام جناب محمد ابن ابوبکر که فرزند #خلیفه اول است، می‌گوید: "خواهرم عایشه برای من #روایت کرد که رسول خدا فرمودند: حق با علی است و علی با حق است. این دو هرگز از هم جدا نمی‌شوند تا روز #محشر در کنار #حوض_کوثر بر من وارد شوند"

* بر همین اساس #صدیقه_طاهره در دو فراز از #خطبه_فدکیه، نسخه وحدت را بیان می‌کنند:

١. خداوند #اطاعت و پیروی از ما را باعث #نظام_جامعه قرار داده است.

نخ تسبیح، نظام دانه‌های تسبیح است. اگر این نخ را بکشید تمام دانه‌ها از هم جدا می‌شوند. اطاعت از #امیرالمؤمنین علی ع، #جامعه را به وحدت می‌رساند.

۲. خداوند، رهبری ما را سبب #امان از #تفرقه قرار داده است.

رسول گرامی به عمار یاسر فرمودند: "ای عمار! اگر دیدی که علی در یک راه است و تمام #امت در مسیر دیگری هستند، تو در راهی باش که علی در آن است. چون علی تو را به هلاکت نمی‌کشانند و تو را از #هدایت خارج نمی‌کنند"

 علی ع، خودش سبب هدایت است.

در کتب معتبر #اهل_سنت آمده که پیامبر فرمودند: یا علی! حق با توست. حق بر زبان توست. حق در قلب توست. حق در چشم توست.

#عقل می‌گوید: باید بر اساس حق، وحدت داشته باشیم. وقتی اهل سنت از پیامبر نقل کرده‌اند که علی، حق است و حق، علی است. بنابراین باید وحدت بر مبنای #ولایت امیرالمؤمنین علی ع باشد.

    کلمات کلیدی :

هم رسانی : تلگرامنظرات

برای این مطلب نظری ثبت نشده