فهرست مطالب سایت

اعمال لیلة الرغائب

موضوع : اعمال اولین شب جمعه ماه رجب
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1397 پیامبر اکرم (ص) فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید، زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» می نامند.
 این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند، مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند. آنگاه خداوند به آنان می فرماید: ای فرشتگانم! هرچه می خواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرض می کنند: حاجت ما این است که از روزه داران رجب درگذری. خداوند می فرماید: این کار را انجام دادم.

 سپس رسول خدا (ص) فرمودند: روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بین نماز مغرب و عشا 12 رکعت نماز به جا آورده و به ترتیب زیر نماز بخوانید:

* در هر رکعت بعد از حمد 3 مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره اخلاص.

* بعد از نمازها 100 مرتبه بگوید: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ]

* سپس سجده کنید و 70 مرتبه بگویید: سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ.

* سپس از سجده برخیزد و بگوید: رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ، إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ.

* بار دیگر به سجده بروید و 70 مرتبه بگویید: سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ.

 و در خاتمه نیازمندی های خویش را از خداوند طلب کنید.


 سپس رسول خدا(ص) فرمودند: قسم به کسی که جانم در دست اوست، هیچ بنده ای از بندگان خدا این نماز را به جا نمی آورد، مگر اینکه خداوند گناهان او را می بخشد؛ گرچه گناهان او مثل کف دریا و به عدد شن و به وزن کوه ها و به عدد برگ های درختان باشد و روز قیامت 700 نفر از خویشان خود را که همگی سزاوار آتش باشند، شفاعت می کند و در شب اول قبر، خداوند ثواب آن را به بهترین صورت (به شکل شخصی) با روی گشاده و خندان و زبان فصیح برای او می فرستد که می گوید: ای محبوب من! مژده بده؛ از هر سختی نجات پیدا کردی. می پرسد: تو کیستی؟ رویی بهتر از روی تو ندیده و بویی به خوش‌بویی تو به مشامم نرسیده. جواب می دهد: ای محبوب من! من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال به جا آوردی؛ امشب آمده ام تا حقت را ادا کرده، مونس تنهایی تو بوده و وحشتت را از بین ببرم و زمانی که در صور دمیده (دستور آغاز قیامت صادر) شود، در عرصه قیامت بر سرت سایه می‌افکنم و تو هرگز هیچ خیری را از جانب مولایت از دست نخواهی داد.

    کلمات کلیدی :

هم رسانی : تلگرامنظرات

برای این مطلب نظری ثبت نشده