غدیر در آینه تاریخ

تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396


موضوع : بخش 4

فایل تصویری برای این مطلب موجود نیست

 #غدیر_در_آینه_تاریخ / بخش ٤

 شب ١٨ ذیحجه فرا می‌رسد. جبرئیل نازل می‌شود و #رسالت پیامبر را ابلاغ می‌کند:
"ای پیامبر! آنچه از سوی پروردگارت بر تو نازل شده (ولایت و رهبری علی بن ابیطالب ع) را ابلاغ کن، و اگر نکنی، رسالت او را انجام نداده‌ای، خداوند تو را از (فتنه و آسیب) مردم نگاه می‌دارد، و خداوند جمعیّت کافران را هدایت نمی‌کند" [مائده/٦٧]

 ٤ نکته مهم در آیه:
١. پیامبر بارها (چه در این سفر و چه قبل از آن) به #امامت و جانشینی #امیرالمؤمنین اشاره کرده بودند. اکنون نوبت ابلاغ رسمی است.
٢. خداوند ضمانت داده که حافظ جان پیامبر باشد. حضرت دیگر نگران فتنه و آشوب منافقین نیستند.
٣. اگر پیام غدیر ابلاغ نشود، #رسالت پیامبر در طول ٢٣ سال انجام نشده است.
٤. آنانکه پیام #غدیر را باور ندارند، #هدایت نمی‌شوند.

 پیامبر اکرم، علی ع را در جریان نزول آیه قرار می‌دهند. نماز صبح خوانده می‌شود و کاروان با سرعت بیشتری بسمت #غدیر_خم حرکت می‌کند.

 بعضی از منافقین جلوتر از همه در حرکت هستند. هدفشان اینست که قافله را دنبال خود بکشانند. وقتی انبوه جمعیت از غدیر عبور کند، بازگرداندن شتران با بار کار ساده‌ای نیست و عملا برنامه پیامبر منتفی خواهد شد. مأمورانی از جانب پیامبر می‌روند و آنها را بازمی‌گردانند. به بقیه هم دستور می‌دهند توقف کنند تا همه به غدیر خم برسند. منتظر می‌مانند تا همه برسند.

 آنگاه پیامبر به ایراد #خطبه_غدیر می‌پردازند. این خطبه تاریخی مورد اتفاق تمامی مسلمین و فرقه‌هاست و شامل محورهای اصلی زیر است:

صفات خداوند متعال / مقام پیامبر اکرم / ولایت امیرالمؤمنین / ولایت ائمه معصومین و معرفی آنان / فضائل امیرالمؤمنین / بشارت حضرت مهدی عج / شیعیان اهل بیت و دشمنان آنها / قرآن و تفسیر آن / بیعت با امامان / معرفی امیرالمؤمنین به ولایت و رهبری / اقرار زبانی از مردم و بیعت با علی بن ابیطالب ع
________________
حجةالاسلام والمسلمین #علوی_تهرانی

    کلمات کلیدی :

هم رسانی : تلگرامنظرات

برای این مطلب نظری ثبت نشده