غدیر در آینه تاریخ

تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396


موضوع : بخش 3

فایل تصویری برای این مطلب موجود نیست

 #غدیر_در_آینه_تاریخ / بخش ٣

 در روز ١٣ ذیحجه باز هم جبرئیل نازل می‌شود. این بار از جانب خداوند، لقب " #امیرالمؤمنین " را برای علی بن ابیطالب ع می‌آورد و می‌گوید: خداوند این عنوان را فقط مختص ایشان قرار داده است. پیامبر همه را در جریان این امر قرار می‌دهند.

 در همان روز، بار دیگر جبرئیل نازل می‌شود و از طرف خداوند برای پیامبر دستور می‌آورد: "آنچه از #علم و میراث انبیاء و نشانه‌های پیامبران قبل نزد توست، به #وصی و #خلیفه بعد از خود تسلیم کن"

 مناسک حج به پایان رسیده است. پیامبر به بلال دستور می‌دهند تا به مردم اعلام کند که جز افراد ناتوان جسمی، کسی نباید در مکه بماند و همه باید بسوی #غدیر_خم حرکت کنند. پیامبر بسمت مدینه به راه می‌افتند. در طول مسیر به طور مکرر و در زمانهای مختلف، زمینه را برای ابلاغ جانشینی حضرت امیر ع مهیا می‌کنند. از فضائل علی ع می‌گویند، از دشمنان او برائت می‌جویند و مردم را به #مودت با #اهل_بیت خود و در رأس آن، علی بن ابیطالب ع دعوت می‌کنند.

در مسیر کوتاه مکه تا مدینه، #منافقین و دشمنان پیامبر و امیرالمؤمنین، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. می‌دانند که در #غدیر خبر مهمی اعلام خواهد شد. پیامبر نگران جان خاندان #نبوت است که مبادا اتفاقی بیافتد. برای دلگرمی پیامبر و سرزنش منافقان، آیات ١٢ تا ٢٤ سوره هود نازل می‌شود:

 این آیه نمونه‌ای است که عمق غربت پیامبر اکرم ص در میان امت را بیان می‌کند:

"شاید (ابلاغ) بعض آیاتی را که به تو #وحی می‌شود، (بخاطر عدم پذیرش آنها) ترک کنی (و به تأخیر اندازی)؛ و سینه‌ات از این جهت تنگ (و ناراحت) شود که می‌گویند: «چرا گنجی بر او نازل نشده؟! و یا چرا فرشته‌ای همراه او نیامده است؟!» (ابلاغ کن، و نگران و ناراحت مباش! چرا که) تو فقط بیم دهنده‌ای؛ و خداوند، نگهبان و ناظر بر همه چیز است (و به حساب آنان می‌رسد)" [هود/١٢]

 پیامبر بعد از نزول این سوره فرمودند: "سوره هود مرا پیر کرد" چون به پیامبر و یارانش امر شد که در انجام فرمان خدا استقامت کنند.
________________
حجةالاسلام والمسلمین #علوی_تهرانی

    کلمات کلیدی :

هم رسانی : تلگرامنظرات

برای این مطلب نظری ثبت نشده