غدیر در آینه تاریخ

تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396


موضوع : بخش 2

فایل تصویری برای این مطلب موجود نیست

 #غدیر_در_آینه_تاریخ / بخش ٢

 با غروب آفتاب روز #عرفه ، پیامبر عازم مشعر شدند تا باقیمانده اعمال #حج را بجا بیاورند. پیامبر در حال آماده‌سازی مقدمات #غدیر هستند. در منا و در مسجد خیف، پس از نماز ظهر و عصر خطبه‌ای خواندند:
"خداوند آباد کند زندگی کسی را که به گفتارم گوش دهد و آن را در قلب خود جای دهد و حفظ کند و آن را به کسانیکه نشنیده‌اند برساند.
ای مردم! من دو چیز گرانبها برای شما می‌گذارم. کتاب خدا و عترتم، اهل بیتم. آگاه باشید که هر کسی به آنها تمسک جوید و چنگ زند، نجات یافته و هر کسی با آنها مخالفت کند هلاک شده است.
خدایا! برای دشمن علی در زمین جایگاهی قرار مده و در آسمان برای او محل صعودی مگذار و او را در پایین‌ترین درجات آتش قرار بده"

در مسجد خیف، سوره نصر بر پیامبر نازل می‌شود. با نزول این سوره، پیامبر رسما نزدیک شدن پایان عمر خود را به مردم خبر می‌دهند. مردم پرسیدند: بعد از شما چه کنیم؟ فرمودند: "برادرم، وزیرم و جانشینم که از میان #اهل_بیت من است و بهترین خَلق بعد از من است را باقی می‌گذارم. او دِین من را اداء و به وعده‌های من وفا می‌کند. او علی بن ابیطالب است"

 ظهر روز ١٣ ذیحجه پیامبر بطرف مکه راه می‌افتند. در محلی به نام ابطح که مُشرِف به مکه است، جبرئیل بر پیامبر نازل می‌شود و آیات ١ تا ٤ سوره عنکبوت را می‌آورد که خبر از امتحانی بزرگ برای امت دارد تا راستگویان مشخص شوند.

 جبرئیل نازل می‌شود تا از جانب خداوند پیام مهمی را ابلاغ کند:
خداوند بر تو سلام رساند و فرمود: "ای محمد! بازگشت تو بسوی پروردگارت نزدیک شده. درباره امت بعد از خود، علی بن ابیطالب را منصوب کن و به او سفارشات خود را بنما. او خلیفه‌ای است که امور رعیّت و امت تو را بر عهده می‌گیرد، چه او را #اطاعت کنند و چه عصیان کنند.
البته بزودی عصیان خواهند کرد و این همان فتنه‌ای است که آیات آن برای تو نازل شد. هر آنچه بر تو #تعلیم شده به او بیاموز و سفارش کن آنچه خداوند در حفظ تو قرار داده و به امانت به تو سپرده است را حفظ کند، که او امین و مورد اعتماد است.
ای محمد! من تو را از میان بندگان به پیامبری برگزیدم و علی را به جانشینی تو انتخاب کردم"
________________
حجةالاسلام والمسلمین #علوی_تهرانی

    کلمات کلیدی :

هم رسانی : تلگرامنظرات

برای این مطلب نظری ثبت نشده